DIJAMANT U BLISTERU
Savršen poklon za svaku priliku. Blister je dijamant spakovan u zapečaćenu luksuznu kutiju sa sertifikatom i hologramom. Takav predstavlja odličan poklon za sve prilike i za sve uzraste, kako za ženske tako i za muške osobe. Osoba koja ga poseduje dobija mogućnost da takav kamen ugradi u neki komad svog nakita ili da ga prenosi sa generacije na generaciju.
U svetskim okvirima poznat je 4C kriterijum. Na osnovu ovih kriterijuma, određuje se vrednost pojedinog dijamanta. Carat, Color, Clarity, Cut (karat, boja, čistoća i brušenje)
Flawless (FL) – Bez inkluzija i nepravilnosti pri uvećanju x10.
Internaly Flawless (IF) – bez inkluzija i samo minimalne nepravilnosti su vidljive pri uvećanju x10.
Very, Very Slightly Included (VVSI1 i VVSI2) – Inkluzije su teško uočljive pri uvećanju x10.
Very Slightly Included (VSI1 i VSI2) – Inkluzije su jasno vidljive pri uvećanju x10.
Slightly Included (SI1 i SI2) – Inkluzije su primetne pri uvećanju x10.
Included ( I1, I2 i I3) – Inkluzije su očigledne pri uvećanju x10.
Carat (mera za težinu 1ct = 0.20g)
Težina (carat) je najočitiji faktor u određivanju vrijednosti dijamanta, ali je isto tako važno uzeti u obzir da dva kamena iste težine mogu imati različite vrijednosti ovisno o kvaliteti ostalih faktora kao što su boja (color), čistoća (clarity) i kvaliteta brušenja (cut).
Dijamanti mere do tačnosti od dve decimale. Dijamanti koji su već ugrađeni u nakit ne mogu se precizno izmeriti pa se uzima tolerancija od oko +/-10%.
Jedinica za težinu dijamanta je karat (ct), po standardu deli se na 100 delova, tako da je najmanja jedinica 0,01 karat. U zadnje vrijeme pojavljuju se i preciznije podele, pa tako i težine od 0,005 karata. U poređenju sa gramima, jedan karat iznosi 200 miligrama tj. 0,2 grama.
Color (boja)
Boja je najvažnija karakteristika dragog kamena. Kod same klasifikacije dijamanta termin boje i njena gradacija ne odnosi se na sve boje, nego samo na takozvanu “žutu seriju” tj. bezbojne i žućkaste dijamante kakvi se u prirodi najčešće nalaze.
GIA standard (Gemological Institute of America) je po abecednom redu, počevši od slova D pa sve do Z, gdje slovo D označava bezbojni i najkvalitetniji dijamant, a Z najžućkastiji dijamant.
D – F: BEZBOJNI
G – H: GOTOVO BEZBOJNI
I – J: GOTOVO BEZBOJNI; POMALO ZASIĆEN
K – M: BEDO ŽUT
N – R: VRLO MALO ŽUT
S – Z: SVETLO ŽUT
Cut (brušenje)
Jedan od faktora za klasifikaciju dijamanta na koji čovek i njegovo majstorstvo može uticati. Faktor brušenja (cut) poznat u 4C standardu odnosi se na kvalitet brušenja: razmještaj, uglove i proporcije faseta; te na završnu obradu.
Kada je dijamant idealno brušen, zrake svjetla koje dopiru u njega odbijaju se od faseta vraćajući se natrag kroz vrh blistajući vrhunskim sjajem, tzv. vatrom. Trenutno najkorišteniji standard dijeli se u 5 kategorija:
EX (excellent),
VG (very good),
G (good),
F (fair),
P (poor).
Clarity (čistoća)
Čistoća (clarity) dijamanta ocjenjuje se analizom inkluzije (inclusions) u kamenu i njegovih površinskih oštećenja (blemishes). To predstavlja karakteristiku čistoće, koja ujedno služi i za identifikaciju dijamanta budući da dva kamena ne mogu imati iste inkluzije na istome mestu čime čine svaki dijamant posebnim.